Pelikanova soseda – stanovanja na Razlagovi 7
Estetsko oblikovana in energetsko varčna stanovanja s poudarkom na funkcionalni razporeditvi prostorov.
Lokacija: Celje
Leto izvedbe: 2017-2021
Naročnik: Merkscha furnirnica, d.o.o.
Avtorji projekta: Studio LIST v sodelovanju z Matejem Perčičem
Tipologija projekta: Bivalni prostori
Fotografije: Sara Tekavc, Poglejme
Želja naročnika: veličastni stavbi iz 20. stoletja povrniti svoj sijaj
Lastnik te čudovite večstanovanjske zgradbe iz začetka 20. stoletja se je odločil, da jo zaradi njene nefunkcionalnosti popolnoma prenovi. Zgradba je imela izstopajočo neobaročno cestno fasado, razkošno stopnišče in visoke strope. A objekt je bil v slabem stanju in neprimeren za bivanje. Naročnik mu je želel s prenovo povrniti nekdanji sijaj in v njem zasnovati stanovanja za oddajo zahtevnejšim strankam. Objekt je sicer pod zaščito Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKD), kar je pri načrtovanju posegov zahtevalo še dodatno pozornost.
Kako smo pri projektu sodelovali LISTavci?
V našem biroju smo poskrbeli za ves postopek izdelave dokumentacije in vodili celotno prenovo objekta. Ker gre za obstoječ starejši objekt, je bil vsak poseg v nosilno konstrukcijo svojevrsten izziv (nove vratne in fasadne odprtine, odpiranje prostorov, odstranitev sten, plošč …). Tako zahtevna prenova zahteva ogromno prilagodljivosti in sodelovanja med vsemi vpletenimi. Že v fazi projektiranja smo se zavedali, da se bodo nekateri problemi pokazali šele pri izvedbi in smo jih v sodelovanju z investitorjem ter izvajalci reševali sproti, v času gradnje.
Največja težava: enostransko orientirana stanovanja brez balkonov
Dimenzijsko razkošna stanovanja so imela tudi svoje očitne pomanjkljivosti. Bila so brez balkonov oz. teras. Polovica jih je bila le enostransko orientiranih, kar pomeni, da je stanovalec iz doma videl samo jutranje ali pa samo večerno sonce.
Pri načrtovanju projekta smo zato pazili, da vse pomanjkljivosti v največji možni meri odpravimo, ali vsaj omilimo. Vsa stanovanja so po prenovi objekta obojestransko orientirana (zahod–vzhod). Da smo to lahko dosegli, smo uporabili inovativen način vstopanja v določena stanovanja, ki so zato postala dupleksi, v zgradbi pa je celo en tripleks. Vsa nova strešna stanovanja so prav tako dupleksi.
Prostorne terase, ki stanovalcem zagotavljajo neposreden dostop do svežega zraka
Vsa stanovanja imajo po prenovi prostorne terase, ki stanovalcem omogočajo neposreden dostop do svežega zraka. So zares velike in zagotavljajo pravo udobje. Povečanih dimenzij so tudi zato, da bodo stanovalci na njih lahko ozelenili svoj dom. Zelenih površin v neposredni bližini objekta namreč močno primanjkuje. Večino vidnega polja zasedajo okoliški objekti in asfalt.
Stanovanja, ki ustrezajo različnim življenjskim slogom
Stanovanja so tipološko zelo različna, tako da lahko ustrezajo različnim življenjskim stilom najemnikov. Večino smo prilagodili sodobnemu načinu življenja in tako dnevni prostor združili s kuhinjo in jedilnico. V treh primerih smo dnevni del ločili od kuhinjskega in tako pustili najemnikom možnost za nekoliko več individualnosti.
S premišljenimi spremembami smo neprivlačen objekt preoblikovali v sodobno večstanovanjsko zgradbo
Pozorni smo bili na to, da objekt ohrani svojo žlahtnost in hkrati ne preseže začrtanih finančnih okvirov. Zato je bilo potrebno veliko usklajevanja glede izbire materialov v interierju objekta. Da bi zagotovili orientiranost stanovanj na obe strani (namesto izključno na eno), smo naročniku predlagali rešitev z dupleksi/tripleksi in posledično manj hodniki. Ideja mu je bila takoj všeč.
Posebej bi poudarili rešitev dvoriščne fasade z novimi ogromnimi terasami in njihovo skladnost s čudovitim zaščitenim arhaičnim steklenjakom. Te so neatraktiven in slabo osvetljen objekt preoblikovale v sodobno in sončno stanovanjsko zgradbo z nadstandardnimi meščanskimi stanovanji.
3D vizualizacije stanovanj
(Rok Antolinc)