Razkorak med željami in realnostjo zaposlenih v Sloveniji

Delo v pisarni ali od doma: razkorak med željami in realnostjo zaposlenih v Sloveniji

V Sloveniji kar štirje od petih zaposlenih ves svoj delovni čas preživijo v pisarni, kaže naša raziskava Delovni prostori skozi oči zaposlenih. Toda ali je to res njihova izbira? Ali gre morda za posledico toge delodajalske politike? Bi morda zaposleni pogosteje delali v domačem okolju, če bi imeli to možnost?

 

Da bi bolje razumeli želje zaposlenih, smo jih vprašali, kako bi razporedili svoj čas med pisarno in drugimi lokacijami, če bi imeli popolno svobodo izbire. Rezultati so več kot zgovorni: 61 % anketirancev si želi hibridnega načina dela – delno v pisarni, delno od doma. Realnost pa je precej drugačna. Razkorak med željami in dejanskim stanjem je velik. Kar 40 % več zaposlenih bi izbralo hibridni način dela, če bi imeli to možnost. Največji delež (40 %) bi najraje delal v pisarni trikrat do štirikrat tedensko, medtem ko bi le peščica (0,5 %) izbrala pisarniško delo enkrat ali dvakrat mesečno. To jasno kaže, da si zaposleni želijo vsaj del tedna preživeti stran od pisarniškega vrveža in nenehnih motenj.

 

Graf, ki prikazuje dejansko stanje v primerjavi z željami zaposlenih, kje želijo delati.

 

Poglobljena analiza razkriva pomembne medgeneracijske razlike v dojemanju delovnega okolja. Mlajši zaposleni, stari do 19 let, bi v polovici primerov (50 %) izbrali delo v pisarni tri do štirikrat na teden. Podobno razmišljajo zaposleni med 20. in 50. letom starosti. Na drugi strani pa večina starejših, predvsem tistih nad 61 let (70 %), še vedno najbolj ceni delo izključno v pisarni. Ti podatki razkrivajo zanimiv trend: mlajše generacije hrepenijo po svobodi in prilagodljivosti pri organizaciji dela, medtem ko starejši cenijo rutino in predvidljivost pisarniškega okolja.

 

Prijavite se na naše e-novice, kjer z vami delimo številne nasvete in ideje o načrtovanju delovnih prostorov, prilagojenih potrebam ljudi.

 

Kaj to pomeni za prihodnost slovenskih podjetij? Prilagodljivost pri izbiri delovnega okolja bo ključnega pomena. Omogoča namreč boljše prilagajanje individualnim potrebam zaposlenih, s tem pa pozitivno vpliva na njihovo učinkovitost in zavzetost za delo. Je čas za spremembo? Po odzivih zaposlenih – nedvomno.