Večstanovanjska stavba Prešernova Celje
Sodobna stanovanja v stari meščanski hiši.
V tem članku boste na primeru celovite sanacije večstanovanjske stavbe Prešernova Celje izvedeli, kako učinkovito in preudarno pristopiti k prenovi ter energetski sanaciji objekta. Kljub obstoječi konstrukciji in ureditvi prostorov lahko s premišljenimi posegi zasnujemo sodobno oblikovana stanovanja ter poslovne prostore. Kakovost bivanja v ustrezno energetsko saniranem objektu bo tako enaka kot pri novogradnji.
Vas zanimajo ideje in nasveti s področja načrtovanja kakovostnega, poživljajočega in varnega bivalnega okolja? Prijavite se na naše e-novice.
Kakšno naj bo sodobno stanovanje?
Cilj idejne zasnove oziroma natečajne naloge je najti ‘’rdečo’’ povezovalno nit med dvema zelo pomembnima dejavnikoma, kot sta neokrnjenost kulturne dediščine (objekt se nahaja v območju starega mestnega jedra in je spomenik profane stavbne dediščine Celja) in zagotavljanje kakovostnih sodobnih prostorov za bivanje. Sociologinja, izr. prof. dr. Srna Mandič, navaja, da mora biti stanovanje prostor, kjer lahko posameznik živi in opravlja svoje osnovne oziroma osebne potrebe. Zagotavljati mora zasebnost, biti primerno prostorno, osvetljeno, ogrevano in zračno, zagotavljati mora pravno varnost uživanja stanovanja ter dostopnost komunalnih storitev in infrastrukture, biti mora strukturno primerno ter vključevati cenovno dosegljivost in ustreznost lokacije.
Investitor:
- Nepremičnine Celje d.o.o.
Kraj:
- Prešernova ulica, Celje
Posegi v objektu:
- Zasnova poslovnih prostorov v pritličju.
- Zasnova 4 sodobnih stanovanj v 1. in 2. nadstropju.
- Zasnova zunanje ploščadi za stanovalce in obiskovalce.
- Celovita energetska sanacija objekta.
Sodobno stanovanje mora zagotavljati zasebnost in biti dostopno
Stavba razpolaga s precejšnjo površino prostorov v pritličju, ki pa niso primerni za stanovanja, saj je stanovalcem težko zagotoviti zasebnost in občutek varnosti v pritličnih mestnih stanovanjih. Ker so pritlični prostori razmeroma dobro osvetljeni in dostopni tudi gibalno oviranim osebam, smo preko obstoječega centralnega zahodnega vhoda zasnovali poslovne prostore, ki so primerni tako za pisarniško ali manjšo obrtno dejavnost oz. kot za poslovne prostore mladih podjetnikov. Možen je najem posameznih pisarn ali medsebojna delitev teh.
Glede na potrebe trga lahko z manjšimi posegi v obstoječo konstrukcijo objekta dosežemo različne tipe stanovanj tako v 1. kot v 2.nadstropju. Obstoječa vzdolžna struktura stavbe, ki je razdeljena na dolg širok hodnik in ob njem nanizane sobe, je za oblikovanje stanovanj ustrezna samo v primeru, da dolžino hodnika, kolikor je mogoče, zmanjšamo, in hodnik izkoristimo za dodatne prostore v stanovanju.
Dolgi in široki hodniki se lahko preuredijo v servisne prostore in kopalnice
Obstoječim severnim stopnicam (leva stran načrta) smo dodali še stopnišče na južni strani stavbe (desna stran načrta). Obe stopnišči tako napajata po dve stanovanji v 1. in 2. nadstropju. Obstoječi dolgi hodniki so dovolj široki, da se preuredijo v kopalnice in servisne prostore. S tem smo povečali izkoriščenost stanovanj in več prostora namenili dnevni sobi ter jedilnici.
V pritličju je preko stopnišča urejen dostop do skupnih prostorov stanovalcev (kolesarnica, energetski prostor in 2 shrambi). Na ta način zmanjšamo dolžine hodnikov tudi v pritličju (obstoječi hodnik se izkoristi za shrambo stanovalcev in sanitarije poslovnih prostorov).
Sodobno stanovanje mora biti funkcionalno, primerno osvetljeno, ogrevano in zračno
Staro mestno jedro Celja je prepredeno s peš potmi, zelenimi parki in storitvenimi dejavnostmi, zato predstavlja prijetno bivalno ugodje meščanom. Da bi dosegli ustrezno gostoto prebivalstva, ki bi vsakodnevno uporabljala in oživljala dani prostor, je, s korektnim upoštevanjem kulturne dediščine, potrebno zasnovati sodobna stanovanja. Ta naj bi zagotavljala zadostno mero zasebnosti in bila primerno prostorna, osvetljena, zračna ter energetsko ustrezna.
Stanovanja v starem mesnem jedru morajo biti ustrezna alternativa bivalnim enotam na periferiji, za posameznike, pare in družine, ki jim utrip starega mestnega jedra pomeni dodano vrednost, ki je v okolici mesta ne morejo uživati. Hkrati pa mora program stanovanj ostati čim bolj podoben programu individualnih ali vrstnih hiš. Stanovanja morajo imeti prostorne in svetle dnevne prostore z jedilnico in kuhinjo. Sanitarije za goste naj bodo ločene od zasebnih kopalnic. Vsako stanovanje naj ima utility in veliko zasebno shrambo, ki je dostopna po suhem. Udoben balkon ali manjši zimski vrt predstavljata obvezen zaseben zunanji prostor, hkrati pa naj ima vsaka večstanovanjska hiša poljaven, prometno varen, zunanji prostor za igro otrok oz. skupne aktivnosti prebivalcev. Vsako stanovanje naj ima parkirni prostor v neposredni bližini (oddaljenost max. 200 m in možnost neposrednega kratkotrajnega parkiranja za dostavo).
Strokovno in ustrezno energetsko saniran objekt
Z uporabo izolativno kakovostnih materialov lahko stavbo tudi ustrezno energetsko saniramo, brez da bi pri tem zmanjševali vrednost spomenika. Ob pravilni uporabi zunanje toplotne izolacije lahko spomeniško zaščiteni strešni venec in streho ustezno prilagodimo.
Zasnuje se minimalno povečanje okenskih odprtin, ki trenutno ne zadoščajo ustrezni in zakonsko predpisani osvetljenosti stanovanj. Še dodatno naravno osvetlitev v notranjosti lahko dosežemo s pomočjo usmerjevalcev svetlobe v samih stanovanjih. Izvedejo se novi balkoni na zahodni fasadi, in sicer v osi obstoječih vrat ter zrcalno na tretji osi proti severu. Kakovost fasade na ta način ni okrnjena, temveč poudarjena. Balkoni so nujen element kakovostnih sodobnih stanovanj. Z njimi stanovalcem zagotovimo zasebnost tudi v zunanjem prostoru.
Na podlagi energetskega pregleda in želja investitorja določimo koncept energetske sanacije objekta. Poleg ustreznega toplotnega ovoja stavbe in kakovostnih oken je potrebno zasnovati tudi novo ogrevanje ter prezračevanje stavbe. Pri tem uporabimo ustrezne simulacijske programe in natančno predvidemo ukrepe, ki so smiselni za ustrezno energetsko sanacijo. Investitor lahko tako stavbo energetsko sanira po fazah in natančno načrtuje ter nadzoruje stroške sanacije.
Je mestno jedro prava lokacija za izvedbo sodobnih stanovanj?
Lokacija objekta je ustrezno oddaljena od glavnih prometnic in zato več kot primerna za stanovanjski program. Hkrati objekt skupaj s stavbo Muzeja sooblikuje poljavni atrij, ki lahko ob kakovostnem oblikovanju postane zelo prijeten zunanji prostor. Neposredno ob oknih in vhodih v stavbo smo zasnovali poenoten pločnik, ki se v severnem delu razširi v manjše dvorišče, nivojsko ločeno od parkirišča. Stanovalci in zaposleni tako pridobijo zelo pomemben poljavni, prometno varen zunanji prostor. Z drevesi in klopmi smo oblikovali manjše otoke za druženje in preživljanje prostega časa.
Ploščad je preko stopnic in ustrezne klančine dostopna tudi gibalno oviranim osebam. Atrij na ta način izgubi 6 parkirnih mest, ki pa so pa našem mnenju manjši davek glede na dodatno vrednost, ki jo objekt s tem posegom pridobi.
Leto:
- 2016
Neto površina stavbe:
- 450 m2
Naše storitve pri projektu:
- Izdelava idejne zasnove vabljenega natečaja: 2.mesto
Znanja, uporabljena pri zasnovi projekta:
- Arhitekturno projektiranje
- Energetsko učinkovito načrtovanje
- Načrtovanje zunanje ureditve
- Načrtovanje notranje opreme
- Načrtovanje prenove obstoječih stavb
Projektna skupina:
- Zdenko Prosen
- Miha Prosen
- Tadej Renar
- Ksenija Blazinšek