Glasbena šola skladateljev Ipavcev Šentjur
Za potrebe glasbene šole smo zasnovali nove učilnice in dvorano za izvajanje koncertov.
Lokacija: Šentjur
Leto načrtovanja: 2020
Naročnik: Občina Šentjur
Kvadratura: 365 m²
Tipologija projekta: stavba za izobraževanje
Fotografije: Matjaž Očko
Prostorska stiska glasbene šole
V obstoječi zgradbi je bil po prvotnih načrtih predviden muzej, vendar njegova izvedba nikoli ni bila realizirana. Ker pa se je Glasbena šola Šentjur, ki domuje v sosednjem objektu, soočala s prostorsko stisko, se je investitor odločil, da stavbo prenovi za potrebe slednje.
Pri prenovi smo sodelovali v vseh fazah projektiranja – od idejne zasnove pa do predaje objekta v uporabo. Naša glavna naloga je bila obuditi kulturno in zgodovinsko pomembno zgradbo ter v njej zagotoviti optimalne pogoje za učenje in izvedbo koncertov. Za projekt je bilo zaradi posegov v nosilno konstrukcijo in spremembe namembnosti potrebno pridobiti tudi gradbeno dovoljenje.
Učilnice in dvorana z nadstandardno akustično opremo
S prenovo 1. nadstropja objekta je glasbena šola pridobila tri nove kabinete in manjšo dvorano z nadstandardno akustično ter zvočno opremo. V kabinetih se izvaja poučevanje glasbenih inštrumentov, medtem ko je dvorana namenjena koncertom glasbene šole, pa tudi ostalim dejavnostim v domeni šole ter kraja.
Hkrati je bila na objektu izvedena nadgradnja požarne varnosti. Osrednje povezovalno stopnišče je bilo preurejeno tako, da zagotavlja varno pot iz zgradbe. Vzpostavljen je bil dodaten izhod na prosto. Z vgradnjo dvigala je objekt postal dostopen tudi gibalno oviranim osebam.
Izbira naravnih in toplih materialov
Prostorom smo želeli dodati topel pridih, zato smo izbrali naravne materiale, predvsem les. Ta prevladuje v dvorani in vseh učilnicah. Strop, ki ga navdihujejo jadra, dopolnjuje izjemno akustiko dvorane, prostoru dodaja ritmični utrip in med predstavami občinstvo ovije v očarljivo vzdušje.
Omejitve pri doseganju optimalne prostorske akustike
Ena izmed ključnih nalog prenove je bila zagotovitev optimalnih vrednosti prostorske akustike. To je pri rekonstrukciji obstoječih objektov izredno zahtevno doseči, saj dimenzij prostorov pogosto ne moremo spreminjati. Velik vpliv na akustiko ima tako že sama višina prostora. Ta pa je bila v obstoječih prostorih precej majhna.
Na zagotavljanje ustrezne akustike vplivajo tudi razmerja stranic prostora, ki lahko zaradi stoječega valovanja povzročijo nehomogeno obnašanje prostora na določenih frekvencah. Razmerja se v idealnem primeru določi že pred začetkom arhitekturnega projektiranja, kar pri rekonstrukciji na žalost ni mogoče, niti ni finančno smiselno.
Da bi dosegli optimalne vrednosti akustike, smo v dvorani izvedli številne prilagoditve. Pri tem smo sodelovali s strokovnjaki za akustiko. Ena izmed bolj vidnih sprememb je zagotovo uporaba ukrivljenih stropnih panelov, ki preprečujejo odboje med paralelnimi tlemi in stropi.
Stranske stene so oblikovane tako, da omogočajo dvodelno odpiranje, s tem pa izpostavitev absorpcijskih površin na »vratih«.
Dodatno so v dvorani nameščeni številni premični in odbojni absorpcijski paneli na kolesih, ki jih lahko po želji prestavljamo po prostoru, s tem pa pomembno vplivamo na njegovo akustiko.
Za optimalno akustiko je v učilnicah poskrbljeno s sekundarnimi absorpcijskimi spuščenimi stropi, tepihi in akustičnimi difuzorji, dodatno pa tudi s kotnimi nizkofrekvenčni absorberji. V vseh učilnicah so nameščena ogledala, ki učencem oziroma učiteljem omogočajo spremljanje gibanja telesa ob igranju inštrumentov.