Večstanovanjski objekt Mačkova hiša
Iz propadajoče stavbe smo ustvarili funkcionalen prostor, ki združuje preteklost in prihodnost.
Lokacija: Kozje
Leto načrtovanja projekta: 2022
Leto izvedbe: 2024
Naročnik: Občina Kozje
Kvadratura: 645 m²
Tipologija projekta: večstanovanjski objekt
Fotografije: Matjaž Očko
V srcu starega mestnega jedra Kozja stoji Mačkova hiša, ki je vrsto let kazala znake propadanja. Danes je ta stavba, z dolgoletno zgodovino in neštetimi zgodbami, doživela preobrazbo – postala je sodoben večstanovanjski objekt, ki mladim posameznikom in družinam ponuja kakovostne bivalne pogoje.
Cilj projekta: novo življenje za propadajočo zgradbo
Glavna želja investitorja je bila propadajočo stavbo spremeniti v sodoben večstanovanjski objekt s sedmini stanovanji, vključno z enim, prilagojenim funkcionalno oviranim osebam. Ob tem je bilo potrebno ohraniti zgodovinski značaj stavbe, ki je pomemben del kulturne dediščine Kozja.
Zahteve po ohranitvi arhitekturnih elementov, kot so fasadne odprtine in višine etaž, so ob omejenem proračunu terjale premišljeno izbiro materialov in prilagoditev tlorisov. Uspelo nam je združiti zgodovinsko estetiko z moderno funkcionalnostjo in ustvariti prostor, ki spoštuje preteklost, a živi za prihodnost.
Naša pot: od ideje do izvedbe
Prenova Mačkove hiše je zahtevala celosten pristop in sodelovanje z različnimi strokovnjaki – od konservatorjev do inženirjev. Naša pot se je začela s temeljito analizo stanja objekta in pripravo prenovitvenega koncepta. Vse rešitve smo usklajevali z investitorjem in Zavodom za varstvo kulturne dediščine, da bi dosegli optimalno ravnovesje med ohranitvijo zgodovinskih značilnosti zgradbe ter posodobitvijo prostorov.
Izbira naravnih materialov
V sodelovanju z zanesljivimi dobavitelji smo izbrali kakovostne in stroškovno učinkovite materiale, kot je na primer opeka z notranjo izolacijo, ki ohranjajo zgodovinski značaj zgradbe ter zagotavljajo odlično razmerje med ceno in kakovostjo.
Prilagoditev projektnih rešitev
S fleksibilnimi tlorisnimi rešitvami smo združili funkcionalnost in udobje za mlade družine, hkrati pa ohranili zgodovinski značaj stavbe ter veduto kraja.
Uvedba trajnostnih rešitev
Z implementacijo sodobnih energetskih rešitev smo zmanjšali porabo energije in optimizirali učinkovitost stavbe.
Sodelovanje z vsemi deležniki
Tesno sodelovanje z investitorjem in ostalimi strokovnjaki je omogočilo gladek in učinkovit potek prenove.
Zasnova prijetnega bivalnega okolja
S posodobitvijo prostorov, ki prinašajo obilico naravne svetlobe, odprto zasnovo in neposreden dostop na prosto, smo znatno izboljšali kakovost bivanja ter okrepili povezanost stanovalcev z naravo in skupnostjo.
Ključni izzivi prenove
Eden največjih izzivov projekta so bili kratki časovni roki, ki jih je narekovala prijava občine na razpis. To je od naše ekipe zahtevalo hitro in natančno načrtovanje, usklajevanje različnih strokovnjakov in učinkovito izvedbo. Kljub temu smo projekt zaključili pravočasno, ne da bi pri tem žrtvovali kakovost.
Kaj Mačkovo hišo dela posebno?
Stanovanja, ki spodbujajo povezanost z naravo
Vsako stanovanje ima svoj izhod na prosto – balkone ali lože v mansardnih stanovanjih. Skupno dvorišče z letno kuhinjo pa ponuja prostor za druženje, sprostitev in stik z naravo.
Energetska učinkovitost zgradbe
Zasnova stavbe zdaj dosega standarde skoraj nič-energijskih objektov, saj minimalno energijo, ki jo potrebuje za delovanje, pridobiva iz obnovljivih virov. Ta pristop ne zmanjšuje le stroškov delovanja, temveč tudi aktivno podpira trajnostni razvoj in zmanjšuje vpliv na okolje.
Trajnostna mobilnost na dosegu roke
Parkirna mesta ob stavbi niso le praktična, temveč tudi pripravljena na prihodnost – z inštalacijami za električne polnilnice spodbujajo trajnostno mobilnost in izboljšujejo udobje stanovalcev.
Spoštovanje zgodovine
Prenova Mačkove hiše je skrbno ohranila njene ključne značilnosti – od gabaritov in oblikovanja zunanjosti do vedut, ki pripovedujejo zgodbo preteklosti. S tem smo ne le zaščitili kulturno identiteto, temveč jo tudi vtkali v sodobno bivanje, poudarjajoč pomembnost lokalne dediščine.
Pozornost na detajlih
Natančna obnova fasadnih členitev in rekonstrukcija petelina na strehi nista zgolj estetski dosežek. Petelin, simbol varnosti in zaščite, je hkrati poklon zgodovinskemu pomenu stavbe in del njene prepoznavnosti.
Mačkova hiša danes
Prenovljena Mačkova hiša je več kot le stavba – je simbol prepleta tradicije in sodobnosti, zgodovina, ki živi naprej skozi mlade družine, ki so/bodo v njej našle svoj dom. Njena prenova je dokaz, da je mogoče z inovativnim pristopom in strokovnostjo ustvariti rešitve, ki so trajnostne, funkcionalne ter spoštujejo našo preteklost.