Oskrbovana stanovanja v Celju
Staromeščansko vilo smo spremenili v stanovanjski objekt z 12 oskrbovanimi stanovanji.
Lokacija: Celje
Leto načrtovanja projekta: 2022
Leto izvedbe: 2024
Naročnik: Nepremičnine Celje d.o.o.
Kvadratura: 868 m²
Tipologija projekta: stanovanjska stavba z oskrbovanimi stanovanji
Fotografije: Matjaž Očko
Želja investitorja: staro in dotrajano vilo spremeniti v stanovanjski objekt
Naročnik se je na nas obrnil z željo po prenovi dotrajane stromeščanske vile, ki se nahaja v središču Celja. Zaradi svoje lege v bližini zdravstvenega doma, lekarne, trgovin in javnega prevoza je objekt še posebej privlačen za starejše ljudi. Naročnik si je želel, da bi v vili uredili oskrbovana stanovanja, ki bi zagotavljala ustrezne bivalne pogoje, prilagojene specifičnim potrebam uporabnikov.
Priprava izvedbenega načrta v skladu z željami in zmožnostmi investitorja
Ker je zgradba pod spomeniškim varstvom, je bilo vse zahteve težko doseči. Izziv je predstavljala že njena statična sanacija, pa tudi zagotovitev funkcionalne razporeditve prostorov v skladu s predvideno rabo. Ves čas smo imeli v mislih uporabnika, njegove potrebe in želje ter zmožnosti investitorja.
Za projekt smo uspešno pridobili gradbeno dovoljenje in pripravili podrobne izvedbene načrte. Upoštevali smo vse zahteve projektne naloge in tehničnih predpisov. Oblikovali smo načrt za prilagoditev objekta in izvedbo celovite prenove, pri čemer smo sledili smernicam Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Objekt smo temeljito statično sanirali.
Poseben izziv: osvetljenost prostorov
V objektu smo zasnovali 12 oskrbovanih stanovanj, ki so namenjena bivanju enega oziroma največ dveh posameznikov. Zaradi zaščitenosti vile je poseben izziv predstavljala zagotovitev primerne osvetljenosti prostorov. Da bi mansardnim stanovanjem zagotovili dovolj naravne svetlobe, smo predvideli nadzidavo objekta. V dogovoru z ZVKDS smo se odločili za vgradnjo strešnih oken, ki so v prostor prinesla svetlobo in omogočajo prijetnejše bivanje. Sodelovali smo tudi s podjetjem Velux, ki nam je pomagalo z izračuni in svetovanjem glede razporeditve ter vgradnje strešnih oken.
Ureditev dostopnosti
Zagotovitev dostopnosti objekta brez ovir je bila ena izmed naših glavnih nalog. Dejstvo, da smo kulturno dediščino prenovili tako, da je dostopna vsem pod enakimi pogoji, je izjemen dosežek. Čeprav pravilniki za takšne objekte omogočajo številne izjeme, smo se odločili za kar se da optimalno prilagoditev. Našo izvedbo so pohvalili tudi zaposleni v Zavodu Dostop.
Stanovanja so arhitekturno prilagojena starejšim ljudem in zasnovana tako, da omogočajo bivanje tudi gibalno oviranim osebam. V objektu je na voljo dvigalo, prehodi so širši, oprema v sanitarnih prostorih je prilagojena njihovim potrebam. Vsako stanovanje je opremljeno s kopalnico in kuhinjo, vgrajene so naprave za klic v sili, ki delujejo 24 ur na dan. V kletnih prostorih stavbe so urejene shrambe in kolesarnica, kar dodatno prispeva k udobju ter funkcionalnosti bivanja.
Zasnova prizidka
Zaradi potrebe po dodatnih prostorih, kot so vetrolov, skupna soba za druženje in terasa, smo zasnovali prizidek, ki se nevsiljivo, vendar sodobno vključi v obstoječo kulturno dediščino. Uspelo nam je ustvariti prostor, ki stanovalcem nudi udobje in funkcionalnost, hkrati pa ohranja arhitekturne značilnosti ter zgodovinski pomen objekta.
Tesno sodelovanje strokovnjakov različnih področij
Med prenovo objekta smo veliko pozornosti namenili sodelovanju z različnimi strokovnjaki, kar je bilo ključno za uspeh projekta. Posebej bi želeli izpostaviti tesno sodelovanje z zavodom Dostop. Skupaj z njimi smo opremili hišo z ustrezno opremo in oznakami, ki omogočajo jasno orientacijo v prostoru, udobno bivanje in dostopnost prostorov za vse, ne glede na stopnjo oviranosti. Nepogrešljivo je bilo sodelovanje s podjetjem Velux, ki nam je nudilo pomoč z izračuni in svetovanjem glede razporeditve ter vgradnje strešnih oken. Odlično sodelovanje smo vzpostavili tudi z Zavodom za varstvo kulturne dediščine (ZVKD). Ta je imel zadnjo besedo pri oblikovanju zunanjosti objekta, vključno s parkom. Njihova priporočila so bila pomembna pri ohranitvi kulturnega in zgodovinskega pomena stavbe.
Poživitev starega mestnega jedra Celja
Prenovljena vila je čudovito oživila celoten trg in skupaj z urejenimi zunanjimi površinami pomembno prispeva k dvigu življenjskega standarda v središču Celja. Projekt je prinesel tudi posodobitev dela Kareja 7, kjer je Mestna občina Celje poskrbela za obnovo parkirišč. V pripravi je še prenova Kajuhovega doma, kjer je načrtovan Center urbane kulture, in ponovna oživitev nekdanje ekonomske šole. S tem se vzpostavlja programsko raznolik in bogat prostor, ki lahko deluje kot generator novih projektov tako v kareju kot širše v mestu. To je izvrsten primer dobre prakse, kjer se prepletajo različne skupine prebivalcev, stanovalci vile in študentje fakultete. Vse te skupine se bodo lahko povezovale v prenovljenem Kajuhovem domu, kjer so načrtovani prostori za različne delavnice in druge oblike druženja ter povezovanja.