Podjetniški inkubator Aurea
Staro zapuščeno industrijsko zgradbo smo spremenili v moderen in funkcionalen objekt.
Lokacija: Gorica pri Slivnici
Leto načrtovanja: 2019–2020
Naročnik: Občina Šentjur
Kvadratura: 693 m²
Tipologija projekta: poslovni prostori
Fotografije: Matjaž Očko
Želja naročnika: v dotrajani zgradbi vzpostaviti sodoben podjetniški inkubator
Naročnik se je na nas obrnil z željo po celoviti prenovi povsem dotrajanega industrijskega objekta v središču kraja. V njem je želel vzpostaviti podjetniški inkubator, ki bo nudil oporo podjetjem na začetku poslovne poti. Objekt je želel izkoristiti tudi kot novo stičišče, ki bo omogočalo druženje in povezovanje krajanov.
Strokovna podpora naročniku v vseh fazah nastajanja projekta
Listavci smo naročniku nudili podporo v vseh fazah nastajanja projekta – od začetka pa do konca prenove. Izdelali smo idejno zasnovo za preureditev prostorov, pripravili dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja in izdelali projekt za izvedbo. V času prenove smo sodelovali kot strokovna podpora naročniku, po potrebi izrisovali detajle in na koncu tudi izdelali projekt izvedenih del.
Zasnova fleksibilnih delovnih prostorov, ki omogočajo medsebojno povezovanje
Poslovne prostore v zgradbi smo zasnovali tako, da jih je mogoče prilagajati potrebam različno velikih podjetji in jih med seboj povezovati. Omogočajo izvajanje tako individualnih, tihih delovnih aktivnosti kot tudi dejavnosti, ki vključujejo sodelovanje ekip. Uporabnikom zagotavljajo optimalne pogoje za opravljanje vsakodnevnih delovnih nalog.
Vrhunska tehnologija in popolna podpora za učinkovito delo
V objektu se poleg pisarn nahajajo sejne sobe, opremljene z vrhunsko tehnologijo. Omogočajo sestanke večjih skupin ljudi pa tudi izvedbo avdio in video konferenc. Poskrbljeno je tudi za servisne prostore (čajne kuhinje, stranišča, fotokopirnice …), ki podjetjem zagotavljajo podporo pri opravljanju vsakodnevnih delovnih aktivnosti. Da je objekt dostopen gibalno oviranim, smo vanj umestili dvigalo.
Kavarna: kraj srečevanja in snovanja novih idej
V pritličju objekta se nahaja kavarna, ki uporabnikom inkubatorja omogoča na eni strani druženje, na drugi pa delo, sestankovanje in snovanje novih idej. Predstavlja tudi prostor povezovanja in razvedrila krajanov.
Podjetniški inkubator kot srce lokalne skupnosti
Posebej se nam zdi posrečena umestitev kavarne in zunanjega dvorišča na območje, ki je bilo prej povsem degradirano. Krajani so s tem pridobili prijeten prostor, ki omogoča izvedbo krajevnih prireditev in raznih delavnic ter prostočasnih dejavnosti. Objekt ne samo vizualno obogati središče kraja, ampak prebivalcem in ostalim uporabnikom zagotavlja prijeten prostor, v katerem se lahko družijo ter preživljajo prosti čas.
Največji izziv načrtovanja: slaba konstrukcija objekta
Največji izziv načrtovanja je predstavljalo slabo stanje nosilne konstrukcije objekta. Potrebno je bilo ogromno znanja, izkušenj in pa usklajevanja s strokovnjakom s področja statike, da smo rešili težavo, ki ob začetku načrtovanja ni bila tako očitna. Uspelo nam je sanirati vse temelje in nosilne stene.