Poslovni prostori podjetja EKWB
Za hitro rastoče IT podjetje smo zasnovali fleksibilne delovne prostore po meri njihove ekipe.
Lokacija: Komenda
Naročnik: EKWB d.o.o.
Kvadratura: 2300 m²
Tipologija projekta: poslovni prostori
Potreba po novih delovnih prostorih zaradi hitre rasti podjetja
Podjetje EKWB velja za pionirja na področju tekočinskega hlajenja osebnih računalnikov. Je sinonim za inovativno zasnovo izdelkov, kakovostno inženirstvo in vrhunsko estetiko. Med računalniškimi navdušenci je znano po tem, da navadne računalnike preoblikuje v izjemne stroje.
V podjetju so se srečevali s hitro rastjo in precejšnjim pomanjkanjem prostora, zato se obrnili na nas. Svoji ekipi so v čim krajšem času želeli zagotoviti funkcionalne delovne prostore in vzpostaviti učinkovit delovni proces s poudarkom na sodelovanju ter medsebojni dostopnosti ekip. Ker se število zaposlenih in delovni procesi ves čas spreminjajo, stalna delovna mesta niso prišla v poštev. V podjetju so želeli vzpostaviti fleksibilne delovne prostore, ki jih je mogoče prilagajati raznolikim potrebam in željam ekip, z minimalnimi gradbenimi posegi.
Nakup dodatnih kapacitet in razširitev projekta
Sprva smo se lotili načrtovanja in reorganizacije obstoječih delovnih prostorov na sedežu podjetja. Naša naloga je bila v čim krajšem času izvesti analizo delovnih aktivnosti in potreb zaposlenih, podrobneje spoznati delovne procese ter preučiti zahteve in želje vodstva. Zaradi hitrega širjenja podjetja in s tem povečanja števila zaposlenih pa so se v podjetju v zadnjem trenutku odločili še za najem dodatnih prostorov v poslovni stavbi blizu sedeža podjetja. Takrat se je naša naloga preusmerila na dodaten objekt. Prostore je bilo potrebo reorganizirati in pripraviti na nova delovna mesta.
Glavni cilji: funkcionalnost, fleksibilnost in povezanost
Naš primarni cilj je bil ustvariti prostorne, funkcionalne in ergonomsko dovršene pisarne, prilagojene delovnim procesom ekipe. Ključno je bilo, da omogočajo sodelovanje zaposlenih in spodbujajo učinkovitost na delovnem mestu. Za dosego cilja smo najprej skrbno preučili obstoječe prostore in zbrali podatke o potrebah ter zahtevah zaposlenih oziroma vodstva. Glede na to, da se je z izvedbo projekta mudilo, je bilo potrebno podatke zbrati hitro in učinkovito. To smo storili s pomočjo našega spletnega vprašalnika. Pridobili smo informacije o številu zaposlenih, vrstah delovnih mest, delovnih procesih in aktivnostih, potrebah ekipe ter načinu sodelovanja in povezovanja posameznih oddelkov. S tem pristopom smo izredno pospešili začetek procesa projektiranja.
Ključni elementi načrtovanja
Pri načrtovanju nove ureditve pisarn smo se osredotočali na nekatere ključne elemente:
-
Fleksibilnost
Ustvariti smo želeli fleksibilne delovne prostore, ki jih je mogoče prilagajati spreminjajočemu se številu zaposlenih. Poskrbeli smo za kakovosten osebni delovni prostor, ki sodelavcem zagotavlja dovolj prostora, omogoča opravljanje koncentriranega dela, hkrati pa nudi tudi možnost sodelovanja ekip.
2. Funkcionalnost in ergonomičnost
Več funkcionalnosti in udobja v delovnih prostorih smo zagotovili z dodajanjem sodobne opreme, ergonomskih stolov, prilagoditvijo razsvetljave ter uvedbo telefonskih govorilnic za opravljanje telefonskih klicev oziroma krajših sestankov. Na novo je bilo izvedeno tudi senčenje prostorov.
3. Povezanost
Znotraj delovnih prostorov smo ustvarili sodelovalne cone, da bi spodbudili interakcijo in sodelovanje med zaposlenimi. Zagotovili smo nekakšno mešanico polodprtih in zaprtih prostorov, v katerih je mogoče enostavno komunicirati ter med seboj deliti ideje.
4. Barvna poenotenost
Poskrbeli smo tudi za estetske izboljšave. Pohištvo je bilo na željo vodstva zasnovano v barvah podjetja. Dodatno smo v prostor umestili rastline, da bi ga poživili in ga bolj povezali z naravo.
Časovna stiska kot največji izziv načrtovanja projekta
Največji izziv projekta prenove je bila zagotovo časovna stiska, saj je podjetje zaradi hitre rasti nujno potrebovalo nove prostore v najkrajšem možnem času. Posledično so se stvari zelo hitro spreminjale. Da bi bile informacije čim bolj pretočne, potrjevanje s strani investitorja pa hitro, smo se odločili za izvajanje tedenskih enournih koordinacij z investitorjem in izvajalcem. Na ta način smo poskrbeli, da je prenova tekla kar se da gladko in hitro.
Izziv so predstavljali tudi nekateri prostori, ki jih podjetje potrebuje za oblikovanje digitalnih marketinških vsebin. Sobe so morale biti zvočno izolativne in opremljene z najsodobnejšo opremo. Ta se je nameščala na t. i. ”grid” na strop. Pri tem je bilo potrebno statično preveriti nosilnost strehe, za katero se je izkazalo, da bo takšno težo težko zdržala. Rešitev smo na koncu našli v izvedbi dodatnih nosilcev in tako poskrbeli, da bo marketinška ekipa svoje delo opravljala nemoteno, na nivoju, ki so si ga v podjetju zamislili.