SIP experience center
Pridobili smo gradbeno dovoljenje, pripravili projekt za izvedbo in usklajevali gradnjo povsem novega poslovno-razstavnega centra v Šempetru.
Lokacija: Šempeter v Savinjski dolini
Leto načrtovanja: 2021
Naročnik: SIP d.d.
Pridobivanje gradbenega dovoljenja, priprava projekta za izvedbo in usklajevanje gradnje: Studio LIST, d.o.o.
Idejna zasnova projekta: Kragelj arhitekti d.o.o.
Kvadratura: 3866 m²
Tipologija projekta: poslovno-razstavni prostori
Fotografije: Matjaž Očko
Podjetje SIP je eden izmed vodilnih slovenskih proizvajalcev kmetijske mehanizacije. Razvija in proizvaja najsodobnejše robustne stroje za različne kmetijske segmente. Na sedežu podjetja so se odločili postaviti t. i. Experience center – sodoben poslovno-razstavni objekt, ki ima več funkcij. Gosti poslovne partnerje in stranke s celega sveta. Osrednji del objekta predstavlja razstavni prostor, ki s svojimi ogromnimi steklenimi površinami na ogled ponuja njihovo mehanizacijo in v notranjost privablja tudi mimoidoče s ceste. V zgradbi sta, poleg pisarniškega dela za vodstvo, kongresni center in prostor za izobraževanje oziroma trening poslovnih partnerjev.
Zagotavljanje strokovne podore v vseh fazah nastajanja projekta
Naše podjetje je v projekt vstopilo v času že izdelane idejne zasnove (zasnovali so jo v podjetju Kragelj arhitekti). Že pripravljen je bil tudi podroben občinski prostorski načrt za območje. Zagotovili smo vse dokumente za pridobitev gradbenega dovoljenja, pridobili mnenja in se usklajevali z mnenjedajalci ter izdelali projekt za izvedbo. Da bi poskrbeli za večjo dostopnost in odprtost območja, smo pripravili tudi načrt obsežne zunanje ureditve okolice. Naročniku smo nudili strokovno podporo v vseh fazah nastajanja projekta, sproti smo izrisovali detajle in sodelovali z različnimi izvajalci ter proizvajalci.
Tesno sodelovanje arhitektov različnih birojev, izvajalcev ter investitorja
Načrtovanje celotnega projekta je bilo zapleteno. Zahtevalo je ogromno znanja, strokovne usposobljenosti, predvsem pa usklajevanja strokovnjakov z različnih področij. Že za samo statično zasnovo tako obsežnega objekta sta namreč potrebni visoka kompetentnost in izkušenost vseh sodelujočih. Pogosto se med nastajanjem takih projektov pojavijo nepričakovane spremembe, ki jih je potrebno sproti reševati v fazi izvedbe. To pa zahteva precej iznajdljivosti, prilagodljivosti in tesno sodelovanje arhitektov, investitorja, nadzora ter izvajalcev. V ta namen smo se tedensko udeleževali koordinacij na gradbišču in sproti usklajevali detajle ter morebitne spremembe projekta.
Ključna vloga 3D zasnove za uspešno realizacijo projekta
Celotno območje, ki je bilo predmet načrtovanja, smo izrisali tridimenzionalno. Pri pripravi posnetka smo si pomagali z geodetskim modelom PointCloud, s pomočjo katerega smo natančno določili nekatere povezave med obstoječim in novim terenom (recimo prehod višin med centrom in obstoječo halo ter višino povezovalnega dela). Zaradi zahtevnosti projekta smo izrisali tudi 3D model gradbenih konstrukcij (jeklene in betonske), ki smo ga nato uvozili v načrt arhitekture. To nam je omogočalo sprotno vrisovanje sprememb, ki smo jih nato nazorno predstavljali investitorju. Na ta način si je lažje predstavljal spremembe in zato hitreje ter enostavneje sprejemal odločitve.
Potek načrtovanja oziroma gradnje centra
1. Izdelava temeljev stavbe
Na podlagi statike in preračuna smo izdelali model temeljev objekta, ki smo ga opremili s koordinatami in umestili v prostor.
2. Izdelava osnovne konstrukcije stavbe
Pripravili smo natančen načrt in določili sosledje izdelave armiranobetonske ter jeklene konstrukcije. Najprej se je izdelala velika betonska stena vzhodne lamele, tej pa so sledile nekatere druge betonske stene. Nanje se je nato oprla jeklena konstrukcija. Ta se je dopolnila z vmesnimi stenami in medetažnimi nosilnimi ploščami iz trapezne pločevine, zalite z betonom. Nazadnje so bile izvedene še talne plošče. Ker je bila večina plošč obdelana kot brušen beton (celotno pritličje in večina nadstropja), je bilo izredno pomembno, da so vse servisne odprtine (instalacijski jaški, talne doze in dilatacije) predvidene in izvedene natančno.
3. Izdelava ovoja stavbe
Za glavno fasadno konstrukcijo smo v sodelovanju z naročnikom in izvajalci izbrali X-Lam križno lepljene lesene plošče. Tak način nam je omogočil izvedbo vseh fasadnih odprtin v skladu z osnovno idejo objekta in izdelavo atike na strehi.
4. Finalizacija stavbe
Zadnja faza zasnove in gradnje objekta je zahtevala natančno usklajevanje detajlov in stikov med posameznimi sloji ter elementi. Pripravili smo izris delavniških risb za predhodno izdelane betonske stopnice. Usklajevali smo se z vsemi izvajalci tako elektro in strojnih instalacij kot stavbnega pohištva. Izrisali smo tudi načrt zunanje ureditve.